Neden dindar eşle evlenmeliyiz?

Soru Detayı

- Peygamberimizin dindar eşle evlenmemizi istemesinin hikmeti nedir?
- Bir hadiste; evlenecek olan erkeklere kadınlardan güzel zengin olanı değil de dindar olanı seçin diyor.
- Sorum şu; bir kadının ibadetinin kocasına sevabı faydası olmadığına göre ya da kadının ibadetsizliğinin günahının kocaya zararı günahı olmadığına göre, herkesin sevabı da günahı da kendisine olacağına göre, bir erkek zengin ya da güzel kadın yerine neden dindarı seçsin?
- Bu hadisin mantığı nedir?
(Not: dindar olmamak ahlaksız, geçimsiz, uyumsuz olmak anlamına da gelmiyor)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam Dini, her sahada olduğu gibi evlilik konusunda da ince eleyip sık dokumaktadır. Çünkü aile, İslam toplumunun can damarı, sarsılmaz temeli ve köşe taşı konumundadır.

Yuvanın huzur, uyum, mutluluk ve karşılıklı güvene dayanan prensipler üzerine bina edilmesi için, bu yuvada din unsurunun ön planda olması gerekir. Çünkü din unsuru, insan yaşlandıkça artar, güzelleşir, gelişir ve bağları kuvvetlendirir.