Peygamberimiz "Ümmetimin en faziletlisi Ebu Bekir'dir." demiş midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhissalatü vesselamdan,

“Peygamberlerden sonra insanların en faziletlisi Ebu Bekir'dir."

anlamına gelen bir hadis rivayeti vardır. (Kenzul-Ummâl, 10/543; es-Savâik,  249; Suyuti, Tarihul-Hulefâ, 42)

Başka bir hadiste ise şöyle buyurulmuştur:

“Bana Cebrail geldi, ben de ona, benimle hicret edecek olanın kim olduğunu sorunca dedi ki:

"Ebu Bekir'dir. O senden sonra ümmetinin işlerini üzerine alıp yürütecek kimsedir ve ümmetinin en hayırlısıdır." (Kenzul-Ummâl, 10/550-551) .

Yine, Ebu Bekir'in önünde yürüyen Ebu'd-Derda hazretlerine, Hz. Peygamber,

“Ya Eba'd-Derdâ! Senden daha hayırlı olan birisinin önünde mi gidiyorsun? Şüphesiz, Nebiler ve Peygamberlerden sonra, Ebu Bekir'den daha faziletli birisi üzerine güneş doğup batmamıştır." buyurur. (Mecmau'z-Zevâid, 9/44)

Ayrıca, Abdullah b. Ömer’in şu açıklaması da konuyu ışık tutmaktadır:

"Biz Rasûlullah (asm) zamanında insanları derecelendirir ve şöyle sıralardık:

Ümmetin en faziletlisi Ebu Bekir'dir. Sonra Ömer'dir. Sonra Osman'dır. Sonra da Ali'dir. Hz. Peygamber bu sıralamayı işitirdi de bize itiraz etmezdi." (Buhâri, Fedâilu's-Sahabe 4; Ebû Dâvud, Sünnet, 8, 4627-4628)

Hz. Ebu Bekir'in ümmetin en üstünü olduğunu söyleyenlerden biri de Hz. Ali'dir. Zehebi'nln meşhur olduğunu söylediği bir haber'de Hz. Ali,

"Bu ümmetin en hayırlısı Ebu Bekir'dir." demiştir. (bk. Mecmâu'z-Zevâid. 9/47-48; Tarihul-Hulefâ, 42)

Hz. Ömer ise: "Nebi Aleyhissalatü vesselam'dan sonra bu ümmetin en hayırlısı, Ebu Bekir'dir. Kim bundan başka bir şey söylerse, o müfteridir. Böyle birisine iftira cezası gerekir" diyerek onun gerçek yerini göstermiştir. (Tarihü'l-Hulefa, a.y)

İmam Şafii, Malik, Ahmed b. Hanbel, Süfyan es-Sevri, ehl-i hadis ve ehl-i fıkhın  tamamı, Eşari, Bakıllani gibi alimler, Hz. Ebu Bekir'in, ümmetin en faziletlisi olduğuna  sahabe'nin ve tabiinin ittifak edip icma halinde olduklarını rivayet eder. (bk. Tedribu'r-Râvi, 2/222-3; es-Savaik, 55; Kitabu'l-Kebâir, 263; Tarihu'l-Hulefa, 41)

İmam-ı A'zam, çok kısa ve veciz olan Fıkh-ı Ekber isimli eserinde:

"Nebi (asm) den sonra insanların en hayırlısı Ebu Bekr es-Sıddık (ra) dır." (Fıkh-ı Ekber, 5)

diyerek, Ehl-i Sünnet'in bu husustaki görüşünü belirtir.

Buna göre, Fazilet ve üstünlükte, önce Hz. Ebu Bekir'in, sonra Hz. Ömer'in, sonra Hz. Osman'ın, sonra da Hz. Ali'nin geldiği görüşü sahabe, tabiin ve diğerlerini ortak görüşüdür.