Peygamberimiz, kıyamet günü bana yardım et diye yanıma kimse gelmesin, demiş midir?

Soru Detayı

- Rasulullah Şöyle dedi; (O gün kimse) "Ya Muhammed, bana yardım et diye yanıma gelmesin. Çünkü o vakit ben ona, ben senin için bir şey yapmaya malik değilim, ben sana bugünü tebliğ etmiştim derim" buyurdu. (Buhari 1328, Nesei 2447)
- Bu kaynaklarda böyle bir rivayet var mıdır gerçekten?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu hadisler sahihtir. İlgili kısmın özeti şöyledir:

Resulullah buyurdu ki:

 “Hayvanların hakkına riayet etmeyen bir kimse, kıyamet günü boynunda/omuzunda böğüren bir deve veya meleyen bir koyun taşıdığı halde yanıma gelip de 'Ya Muhammed! (Bana yardım et)' demesin. Çünkü ben ona: ‘Senin için (bu gün) hiçbir şey yapamayacağım.’ derim..” (Buhari, Zekat, 3)

Nesai’de geçen rivayet daha uzundur:

“Kıyamet gününde zekatı verilmeyen develer daha güçlü ve azgın vaziyette sahibine gelir ve ayaklarıyla onu çiğner. Zekatı verilmeyen koyunlar da yine eski durumundan daha güçlü ve azgın durumda getirilir ve sahibini tırnaklarıyla çiğner ve boynuzlarıyla toslar. Hayvanların sulandıkları su başlarında sütlerinin sağılması da onlar üzerindeki haklardandır."

"Dikkat edin! Sizden biriniz kıyamet günü devesini yüklenerek ve deve gibi böğürerek: 'Ey Muhammed!' diye gelmesin. O zaman Ben: 'Vaktinde sana bildirmiştim, şimdi bir şey yapamam.' derim."

"Dikkat edin! Sizden biriniz kıyamet günü koyununu omuzuna alıp koyun gibi meleyerek; 'Ey Muhammed!' diye gelmesin: 'Ben vaktiyle size bildirmiştim, şimdi bir şey yapamam.' derim."

"Kıyamet günü sizden birinizin zekatı verilmemiş hazinesi varsa, o mallar o günde başının tüyleri dökülmüş yılan şekline dönüşür, yılan sahibini parmağından yakalayıp tutuncaya kadar; 'Ben senin malların ve hazinelerinim.' der." (Nesai, Zekat, 6)