Peygamber Efendimizin büyü ve cinlere karşı tavsiye nedir?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz (asv) büyü ve cinlere karşı Felak ve Nas surelerini tavsiye etmiş; bunlar yetmez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (a.s.m)’in daha önce değişik dualarla Allah’a sığınıp korunmaya çalıştığı, Felak ve Nas sureleri indikten sonra, eski duaları bırakıp bunları okumaya başladığı bilinmektedir.

Bununla beraber, Kur’an baştan sona bir şifa hazinesidir. Alimler, Felak ve Nas sureleri yanında, diğer ilgili birçok ayetleri de şifa vesilesi yapmışlardır. Bunda garipsenecek bir şeyin olmadığını düşünüyoruz.

Özellikle tecrübeyle müspet etkileri sabit olmuş ayetlerden bazen vefkler şeklinde, muskalarla da bu tedavi işini yapamaya çalışmışlardır. Şifayı Allah’tan bildikten sonra, en azından psikolojik olarak da hastaya moral veren bu tedavi metodu, eskiden beri devam ede gelmiştir.

Tabii ki, bu tür vefklerin veya muskaların içeriği çok önemlidir. Manası bilinmeyen garip kelimelerin içinde bulunduğu ve kim tarafından kaleme alındığı belli olmayan vefklerden uzak durmak gerekir. Çünkü, bunlarda İslam inancına aykırı İsrailiyatla ilgili şeyler olabilir.

Bu arada “Tedavi olun, şifa bulun.” (bk. Tirmizî, Tıbb, 2; Ebû Dâvud, Tıbb, 1) mealindeki hadis-i şerifin emrini yerine getirerek doktorlara gitmeyi ihmal etmemek gerekir.