Peygamber Efendimizin doğum tarihi ne zamandır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rasulullah aleyhissalatü vesselam efendimiz, Fil yılında, Rebi'ülevvel ayının on ikisinde Pazartesi gecesi dünyaya gelmiştir. (İbn Sa'd,et-Tabakatul-Kübrâ, Beyrut, t.y. I, 100-101)

Bu tarih, miladî takvime göre, 571 yılının Nisan ayının yirmisi olarak hesaplanmıştır. Yani, 20 Nisan 571.

Resûl-i Ekrem Efendimiz, hicret esnasında 8 Rebîülevvel Pazartesi günü Kuba’ya varmış ve burada Kubâ Mescidi’ni inşa etmiş, 12 Rebîülevvel’de Medine’ye hareket ederek Rânûnâ vadisinde ilk cuma namazını kıldırdıktan sonra aynı gün Medine’ye ulaşmıştır. Yani 12. Rebiülevvel.

Yine Peygamber Efendimizin ahirete irtihalinin de rebîülevvel ayında olduğu konusunda görüş birliği vardır. Meşhur olan rivayete göre Resûl-i Ekrem efendimiz 12 Rebîülevvel Pazartesi günü ahirete göçmüştür.

Allahümme salli ala Muhammed ve ala ali Muhammed.