Oruçlu olduğum gün bile ihtilam oluyorum, bu neden böyledir?

Soru Detayı
Ben mümkün olduğu kadar, Recep ayını oruçlu geçirmeye çalıştım, ama Miraç Kandili gecesi dahil uyurken ihtilam oldum ve özellikle aklıma bu tür konuları getirmem ve yatmadan önce Peygamber Efendimizin dualarını okurum. Ertesi gün kalkınca hemen gusül abdesti alıyorum, ama moralim bozuluyor, günahkar mıyım, neden böyle oluyor diye?.. Acaba eksik bir şey mi yapıyorum, bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu durumu günahkarlık olarak değerlendirmek doğru değildir. Bir insan en geç yirmi ila otuz gün arası ihtilam olur. Bu vücudun ihtiyacıdır. Eğer çok fazla oluyorsa, bu durum sağlık açısından değerlendirilebilir. Her gün oluyorsa bir doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

Her halükarda çok ihtilam olmak günahkar olduğunuz anlamına gelmez. İhtilam olmak da günah değildir. İnsanın elinde olmayan bir durumdur. Her insanın yapısı farklıdır. Kimi insanda şehvet kuvveti çok fazla olur. Bir bayan ismi duymakla bile şehveti kabarır. Kimi insan da bu çok az olabilir. Kişiden kişiye değişebilir.

Sonuç olarak bu durum bir imtihan vesilesi olup kişinin çok şehvet sahibi olması onun günahkar olduğu anlamına gelmez.