Oruçlu iken hastaya trombosit vermek, orucu bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmamı Azam'a göre, şekli ne olursa olsun, dışarıdan vücuda zerk edilen şeyler orucu bozar. Ebu Yusuf, Muhammed ve diğer mezhep imamlarına göre, tabii yolların dışında vücuda zerk edilen şeyler orucu bozmaz. Damardan iğne yapmak  da böyledir.  Çünkü, bu yollarla zerk edilenler mideye girmez.

O halde, İmamı Azam'a göre, trombosit vermek orucu bozar. Diğer imamlara göre bozmaz. Ezher Üniversitesi fetva komisyonu da tabii yolların dışında vücuda zerk edilen şeyler orucu bozmayacağına dair fetva vermiştir.

Bu çerçevede düşündüğümüzde, mümkünse hastanın iftardan sonra bu işlemi yapması daha ihtiyatlıdır. Eğer bu mümkün değilse, diğer imamların görüşünü esas alabilir.

Şüphesiz, çoğunluğun görüşü daha kuvvetlidir. Ancak mesele din olunca, kişinin Allah’a karşı münasebetini güçlü tutması, ona karşı bir isyan içinde olmadığını hissetmesi de önemlidir.(kş. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/658-678;  TDV ilmihali, 1/409-410).