Ölen kişinin yerine hac yapılır mı?

Soru Detayı

- Bir insan malı mülkü olup da sırf keyfiyetten hacca gitmeyip de ölürse, onun yerine de hac yapilabilir mi?
- Lütfen bildiğiniz bir ayet veya hadis varsa yazar mısınız?
- Geçenlerde hac üzerine soru sormustum; ölen insan vasiyet etememişse yerine hac oluyor mu diye, sizde evet demiştiniz. Ben bu sitede okumuştum, insana farz olan şeyleri kendisinin yapması gerekiyor, hac da farz, aynı namaz kılmak gibi.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İbadetler yalnız bedenle, yalnız mal ile veya hem beden hem de mal ile yapılanlar olmak üzere üçe ayrılır. Hangi şekilde yapılırsa yapılsın, yapılan bir ibadetin sevabı başkasına bağışlanabilir. Kendisine sevap bağışlanan kişi de bundan yararlanır.

- Hayatta iken yaptıklarının, vefatından sonra kişinin kendisine ulaşacağını ifade ve hayatta iken hayır yapmaya teşvik eden pek çok hadis-i şerif vardır...