Öküz yılının dini bir yönü var mıdır?

Soru Detayı

- Öküz yılı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, bunun dini bir boyutu yoktur.

Çin'de geleneksel 12 hayvanlı takvime göre "Fare Yılı"ndan çıkarak "Öküz (Niu) Yılı"na girilir.

Bu takvimde yıllar sayılarla değil altmış yıllık dönüşümler şeklinde oluşturulan yıl adlarıyla gösterilir. Altmış yıllık dönüşümleri yapılandırmak için on göksel boy ile on iki yersel dal (on iki hayvan) adı kullanılır. (bk. DİA İslam Ansiklopedisi, Takvim md.)

Bu anlayışa göre, Öküz Yılı 12 Şubat 2021 tarihinde başlar, 31 Ocak 2022 tarihinde sona erer.