Nihilizme inanan birisine, Allah’ın varlığını nasıl kanıtlarım?

Soru Detayı

- Bir arkadaşımız "nihilizme inanıyorum" diyor. Bana Allah’ı kanıtla diyor. Çeşitli şeyler söylüyorum. "Ben bundan İslamın doğru olduğunu çıkaramam." diyor.
- Yani belki de Buda’nın tanrısı veya başka bir dinin tanrısı yarattı evreni, diyor. Bunu nasıl kanıtlarım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nihilist felsefe hiç'cilik olarak da bilinir.

Nihilizim temelde varlığın var olmadığını ve dolayısıyla varlığa ait bilginin de olamıyacağını kabul eder. Aynı zamanda bu anlayış ahlaki değerleri de reddeder.

Bilinen ilk temsilcisi Gorgias'dır (MÖ 483-375).

Temel argümanları "Hiçbir şey var olamaz.", "Şayet var olsa bile onu bilemeyiz." ve "Şayet bilinse bile başkasına aktarılamaz." şeklinde özetlenebilir.

Ancak basit bir akıl yürütme ile bu yaklaşımın ironik durumu anlaşılabilir.

İlk argümanda "hiçbir şey" denilirken, zaten varlık var kabul edilmektedir. Açıktır ki eğer varlık gerçekten yok olsaydı ondan hiçbir şekilde bahsedebilme imkanımız olamayacaktı.

İkinci argümandaki "onu bilemeyiz" ifadesi de tam anlamıyla bir hayal kırıklığıdır. Zira "onu" kelimesi zaten bilgisel bir zamir ifadesidir. Ya da bir şeyin bilinemez olduğunu bilmek de bir bilgidir.

Üçüncü argümana gelirsek, "başkasına aktarılamaz" ifadesindeki "başkasına" ifadesi yaptığı ayrım ile aktarımın başladığını belirtmektedir. Aktarılamaz olarak karşıdakinde bir anlamın oluşması da bir aktarımdır.

Nihilizmin modern dönemdeki temsilcilerinden Nietszche ise Hristiyanlık ve modernizimin doğmatik yönleri hakkında nihilist bir yaklaşım sergilemektedir. Ancak bu filozof İslam dini hakkında ise oldukça olumlu görüş ve yaklaşımlara sahiptir.

Nihilist takılan bir insanın kanıt istemesi anlamsız bir tutarsızlıktır. Çünki onun inancına göre o zaten var değildir.

Buda'nın ise bir tanrısı yoktur. Budist felsefe dini değil mistik bir düşüncedir.

Semavi dinlerin tanrısı ise bir olan Allah'tır.

Makul olan, bu inançta olan kişinin öncelikle kendi varlığı, mal varlığı, kişiliği, değerleri gibi niteliklerinin nasıl bir hiç olduğunu kanıtlayabilmesidir. Önce o var olmalıdır ki, ona diğer var olanlar kanıtlanabilsin de denilebilir...