Neden birçok Müslüman İslam'ı terk ediyor?

Soru Detayı

- Ben doğuştan Müslümanım. Ve geçen Ramazan'dan beri İslam'ı uyguluyorum.
- Ama aniden, "Ya doğru yolda değilsem?" diye düşünmeye başladım. Cehenneme gitmek istemiyorum.
- Bu yüzden kendimin ve başkalarının dinlerini sorguluyorum. Çünkü eğer İslam gerçek bir dinse. Neden birçok Müslüman ve yeni Müslüman onu terk ediyor. Lütfen bana yardım edin.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir dinin gerçekliğinin, hak din ve Allah’tan gelmiş olmasının ölçüsü bazı kimselerin ona girmesi bazılarının da çıkması değildir.

Allah Teala İslam’ı, kabul edeceklerin de etmeyeceklerin de bulunacağını açıklamış ve her iki gruba ait sonuçları beyan etmiştir.

Bir dinin hak ve gerçek, Allah’tan gelmiş olmasının ölçüsü, mihenk taşı o dinin peygamberi ve kitabıdır.

Peygamberinin hayatı öğrenilir, kitabı okunur, akla takılan bir şey olursa daha iyi bilenlerle danışma yapılır.

Bu yapıldığında görülecektir ki, bugün yeryüzünde İslam’dan başka hak, sahih din yoktur.

Ayrıca bu dine mensup iki milyara yakın insan vardır, dinden çıkanların sayısı devede kulak gibidir, girenlerin sayısı ise muhtemelen çıkanlardan çoktur.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre:

Besheer Mohamed ve Elizabeth Podrebarac Sciupac tarafından hazırlanan değerlendirmede, “Bir başka deyişle, ABD’de Hristiyanlığın, din değiştirmede, kaybettiği insan sayısı kazandığı insan sayısından çok fazla iken ABD’de İslam, kaybettiği ve kazandığı insan sayısı ile din değiştirmeden nüfus olarak etkilenmediği” tespiti yapıldı.

ABD’de kendisini Müslüman olarak tanıtanların nüfusu, son yıllarda ortalama her yıl 100 bin kadar artıyor. Rapor, Müslüman sayısındaki artışın, dine giriş ve çıkışlardan kaynaklanmadığını belirliyor…

Bu kişilere neden İslam’ı tercih ettikleri sorulduğunda ise farklı yanıtlar veriyorlar.

Yüzde 24’ü İslam’ın öğretisini, eski inançlarına göre daha anlamlı bulduğunu belirtirken, %21’i İslam’ın kutsal kitabını ve yazılı kaynaklarını okuduktan sonra Müslüman olmaya karar verdiğini belirtiyor. %10’u bir topluluğa üye olmak istediği için Müslüman olduğunu belirtirken, evlilik nedeniyle Müslüman olduğunu belirtenlerin oranı ise %9.

AMERİKA BÜLTENİ‘ni Twitter‘dan ve Facebook‘tan takip edebilirsiniz.