Nazarı, göz değmesi olan kişi, başkalarına zarar vermemek için ne tür tedbirler almalı?

Soru Detayı

- Başkasına nazar değdiren kişi ne yapmalıdır?
- Bilerek nazar değdirmek kul hakkına girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nazarı olduğunu bilen kimse;

- Mümkün olduğunca başkasına gözünü dikerek bakmamalıdır.

- Bakışlarının yoğunluğunu azaltmalıdır.

- Genel olarak dünyalık olan her şeyin fani olduğunu düşünmeli, onların öyle kalbin alakasına değecek bir yanlarının olmadığını düşünmelidir.

Çünkü, nazar genellikle hassas olan gözlerin yanında bakılan konuya hassas olan kalplerin etkisiyle olur.

Yani kişi, bir şeye bütün kalbiyle düşkünlük gösterir, ondan -şuursuz da olsa- bir nevi kıskançlık doğar, ondan da gözlerin nazar etkisi aktifleştirilir.

Bu sebeple, bu tür kişiler, prensip olarak baktıkları nesneyi, hayvanı veya insanı gözünde büyütmemeli, sıradan bir şey olduğuna kendini inandırmalıdır.

Tabii bunlar bir anda olmaz, hayatı boyunca bu çizgide kendini inandırmaya çalışmalıdır.

Aslında dünya sevgisini kalbinden çıkarmak her müminin görevidir.

- Zarar vermek kastıyla bir insana bakıp nazar değdirmek, elbette kul hakkına girer.

İlave bilgi için tıklaynız:

Nazar değen kişiye abdest aldırmak ile ilgili hadisler sahih midir?
Nazar, göz değmesi nedir? Göz değmesine karşı ne gibi tedbirler alınabilir?..