Namazlardan sonra elleri kaldırıp dua yapmak konusunda hadis-i şerif var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dua ederken elleri, dua kıblesi olan göğe doğru açmak sünnettir. Elleri bitişik tutmak ile birbirinden uzak tutmak arasında hiçbir fark yoktur. Her ikisiyle de sünnet hasıl olur. Bunun için şu veya bu şekilde elleri tutmak için taassup göstermek doğru değildir(Fetava el-Remlî, 1/145).

"Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemi, ellerinin içi ile de dışı ile de dua ederken gördüm.(Enes radıyallahu anh. Ebû Dâvud.)

"Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem dua ettiği zaman, ellerinin içini kendine doğru tutardı. Allah'a sığındığı zaman, ellerinin dışını kendisine doğru tutardı."[Hâllad radıyallahu anh. (Müsned)]