Namazda ruküya giderken Şafii mezhebinde ellerin kaldırılması neden Hanefi mezhebinde yoktur?

Soru Detayı
Namazda ruküya giderken ve bazı diğer durumlarda Şafii mezhebinde elleri göğse kadar kaldırma sünnet ve Hanefi hariç diğer mezheblerde de öyle. Ebu Hanife neye dayanarak bu hareketi kaldırmış? Birilerini göre sonradan Hanefi mezhebinden biri bir hadis uydurmuş ve buna dayanarak bu uygulama devam etmiştir...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap için tıklayınız...

Öncelikle rükudan doğrulunca ellerin kaldırılması Şafii ve Hanbeli mezhebinde sünnettir. Yalnızca Hanefilerde değil Maliki mezhebinde de ellerin kaldırılması sünnet değildir. Sebebi ise bu konuda sahihi bir hadis bulunmamasıdır.

Hanefilerin bu fiili kaldırması ve hadis uydurması ifadeleri iftiradan ibaret cahilce söylenmiş sözlerdir. Ebu Hanife İmam Şafiiden önce yaşamıştır. Ebu Ebû Hanîfe H. 80 yılında Kûfe'de doğdu. İmam Şafii ise H. 150'de Gazze'de doğmuştur. İmam Şafiî'nin doğum yılı Ebû Hanîfe'nin (ö. 150/767) vefat yılına rastlar.

Mezhepler arasındaki farklılıklar nasıl değerlendirilir?