Namazda ayakların durumu (kıyamda, teşehhüdde ve secdede) nasıl olmalıdır?..

Tarih: 17.10.2006 - 09:12 | Güncelleme:

Soru Detayı
Namazda sağ ayağımın baş parmağı hiç kalkmaması gerektiğini söylediler; oysa benim ayaklarım her zaman rahattadır, oturduğumda yere paraleldir. Benim bunca kıldığım namaz boşa mıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıyamda ayaklar birbirine paralel tutulup, araları dört parmak kadar açık tutulur ve parmak uçları kıbleye dönük olur.

Kişi secdede ayaklarını yerden ayırıp boşlukta tutarsa, namazı caiz olmaz. İki ayağından birini koyup diğerini kaldırırsa kerahetle caiz olur. Ancak ayağındaki bir özürden dolayı yere bırakamıyorsa, o takdirde kerahet kalkar.

Tabii bu hususta ayakların yere konulmasından maksat parmaklarının konulmasıdır. O halde ayak parmaklarından sadece birinin yer ile temas halinde olması kafidir.

Namazda secde etmek farzdır. Bu nedenle secdenin yapılmaması namazın sıhhatine engeldir. Secdenin en mükemmel şekli iki eli, iki dizi, iki ayağı ve alın ile birlikte burun kemiğini bir bütün halinde yere koymaktır.

Hanefilere göre iki ayağı secdede yere koymak farzdır. Ayakların sadece bir parmağının yere deymesiyle farz gerçekleşir. Eğer bir kimse iki ayağını da secdeye koymazsa secde sahih olmaz. Farz olan secde terk edilmiş olduğu için namazda bozulur. Kadın ve erkek için aynıdır.

Teşehüdde sol ayağın üzerien oturlur sağ ayak dikilir ve parmak uçları kıbleye dönük olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 50.000+

Yorumlar

Hakko

Ee hoca sen burada boş yapıyorsun öyleyse bizim kıldığımız namazlar kabul değil sizinkiler kabul yani öyle mi Ne demek parmağın yere değmese namaz bozulur böyle saçmalık mı olur ya kardeşim ben abdest alıp niyet edip namaza durmuşum önemli olan benim niyetim değil mi böyle saçma sapan şeylerle milleti dinden uzaklaştırmayın hadi selametle

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör (hasanfidan)

Namazın sıhhati için bazı şartlar vardır. Bunlardan birisi de secde esnasında ayakların yerle temas etmesidir. Bu şart yerine gelmediği zaman farz olan secdenin yerine gelmediği kitaplarda ifade edilmektedir. İbadetleri kabul edecek olan Allah'tır. Eksiklikler dahilinde kılınan bir namazı Allah elbette kabul edebilir. Ancak hüküm olarak ayağın yere temas etmemesi durumunda farz olan secdenin yerine gelmediğini de ifade etmek durumundayız.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ercancoban

secdede değilde; tahiyattan ayağa kalkma esnasında veya iki secde arasından tekrar secdeye gitme esnasında sol ayağım halı örtüsünün veya seccadenin ayağıma takılması gibi sebeblerle anlık ta olsa zeminle teması kesiliyor ama secdede veya ayağa kalktığımda iki ayağımda yerle temas halinde oluyor. namazın sıhhatine sıkıntısı nedir; öneriniz ne olur...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör (hasanfidan)

Bu gibi anlık temassızlıklar namazı bozmaz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun