Namaz, oruç, zekat ve haccın farz kılınma sırasını açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz, hicretten bir buçuk yıl kadar önce Mi'rac (İsrâ) gecesinde beş vakit olarak farz kılınmıştır. Namazın miracdan önce peygamberlikle birlikte iki vakit olarak farz kılındığı da belirtilmiştir. Daha sonra miracla beş vakite çıkarılmıştır.

Ramazan orucu, Kıble'nin Kâbe tarafına çevrilişinden bir ay sonra, Peygamberimiz (asm)'in Medine'ye hicretinin 18. ayının başlarında, Şaban ayında farz kılındı.

Zekât, Hicretin ikinci yılında Ramazan orucunun farz kılınmasından ve fıtır sadakasının vâcip kılınışından sonra farz kılındı.

İslâm'ın beş şartından biri olan hac, Hicretin dokuzuncu senesinde farz kılındı.

Buna göre sıralama; namaz, oruç, zekat ve hac şeklinde olur.