Namaz kılmayan kafir olur mu?

Soru Detayı

- Namaz kılmayanın nikahı bozulur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı hâller vardır ki münafıkların hâli olabilir; ancak sahibini münafık yapmaz. Mesela, hadisi şerifte münafıkların sıfatını sayarken ÜÇ özelliklerini sayar:

1. Konuştuğu zaman yalan söyler.
2. Emanete hıyanetlik eder.
3. Verdiği sözde durmaz.

Bu sıfatlar münafıklık sıfatıdır. Ancak bir Müslüman yalan söylerse münafık olmaz. Belki münafığın bir hasleti olan yalan günahını işlemiş olur.

Namaz kılmamak kâfirlerin alametidir. Ancak bir mümin namaz kılmaması onun münafıklığından değil nefsinin verdiği tembellikten kaynaklanmaktadır.

Peygamberimiz (asm) bu hadisleriyle, bu sıfatların ne kadar tehlikeli olduğunu ümmetine haber vermiş ve bunlardan sakınılması gerektiğini ifade etmiştir.

Bir Müslüman namaz kılmadığı için kafir olmayacağından, nikahına da zarar vermez.

Bilgi için tıklayınız:

Namaz kılmamak şirk ve küfür müdür?