Namaz kılmayan kafir olur mu?

Soru Detayı

“Evin reisi olan babanın aile içinde namaz kılmayan eş ve çocuklarına verebileceği cezalar var mıdır?” başlıklı yazınızda aşağıdaki hadisi yazmışsınız.
- Bu hadisin kaynağnı tam olarak verirseniz sevinirim.
- Büreyde’nin (ra) rivâyet ettiği bir hadîs-i şerifte Allah Resûlü (asm) namaz kılmamakla ilgili şöyle buyurmuştur:
“Kâfirlerle aramızı ayıran fark, kılmayı taahhüt ettiğimiz namazdır. Kim namazı terk ederse, kâfir olur?”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz kılmayanlarla ilgili, Allah ve Allah Resûlü’nün (asm) telaffuz buyurduğu herhangi bir had cezâsı söz konusu değildir. Şüphesiz, âyet ve hadislerde namaza çok büyük emir ve teşvik vardır...

“Kâfirlerle aramızı ayıran fark, kılmayı taahhüt ettiğimiz namazdır. Kim namazı terk ederse, kâfir olur.” (Nesâî, Salât, 8)

Cevabın devamı için tıklayınız:

Kasten namazı terk eden kafir olur mu?