Namahrem bayanlar için ev içi herhangi bir rahatlatıcı fetva var mıdır?

Soru Detayı

- Yaşadığımız memlekette erkek kardeşler, eşleri ve aileler tek bir çatı altında yaşamaktadırlar. Çoğu kez aileler maddi sıkıntılardan veya ailevi ihtiyaçlardan dolayı ayrı yaşamaları pek mümkün değildir.
- Bu durumda erkek ve kadın tesettür kuralına ne derece, ne ölçüde uymak durumundadır?
- Dinimizde bu durumdaki namahrem bayanlar için ev içi herhangi bir rahatlatıcı fetva var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Akraba ve hısımlar içinde nâmahrem (kendisiyle evlenilmesi caiz) kimseler de vardır, kayınbiraderler bunlardandır, kadın kocasından boşansa veya kocası ölse, kocasının erkek kardeşi ile evlenebilir; şu halde bu kişi namahremdir.

İşte böyle yakınlar yanında kadınlar ev kıyafetleriyle örtülü olacaklardır. Örtünün sınırlarında bir değişiklik yoktur.