Nafile oruç tutarken davet edilmek

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ebu Hüreyre Radiyallâhu Anh anlatıyor:
Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyurdular ki:
“Biriniz yemeğe davet edilince, oruçlu ise, ‘Ben oruçluyum’ desin.”
(Müslim, Sıyâm: 159; Ebû Dâvud, Savm: 76; Tirmizî, Savm: 64; İbni Mâce, Sıyâm: 47)

Ümmü Ammâre bintu Ka’b Radiyallâhu Anhânın anlattığına göre:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem yanına girmiş. Ammare yemek ikram edince, Aleyhissalâtü Vesselâm Efendimiz:

“Sen de ye!” demiş.

Kadın, “Ben oruç tutuyorum” deyince Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuş:

Oruçlu kimse, başkasına ikramda bulunur ve yemeğinden başkaları yerse, onlar yedikleri müddetçe melaike oruçluya rahmet duasında bulunurlar.”

Bir başka rivayette de şöyle denmiştir:

Oruçlunun yanında oruçsuzlar yemek yiyecek olursa, melekler oruçluya rahmet okurlar.
(Tirmizî, Savm: 67)