Her ayın üç gününde oruç tutmak

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Muâzetu’l-Adeviyye anlatıyor:

Hz. Âişe Radiyallâhu Anhâdan sordum:
“Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem her ay üç gün oruç tutar mıydı?”
“Evet!” diye cevap verdi.
Ben tekrar, “Ayın hangi günlerinde oruç tutardı?” dedim.
“Hangi günde oruç tuttuğuna ehemmiyet vermezdi” diye cevap verdi.
(Müslim, Sıyâm: 194; Ebu Dâvud, Savm: 70; Tirmizî, Savm: 54)

Ebu Zer Radiyallâhu Anh anlatıyor:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyurdular ki:
“Kim her ayda üç gün oruç tutarsa, işte bu, yıl orucu olur. Allah Teâlâ bu hususu teyit etmek için Kitabında şu âyeti indirdi:

“‘Kim bir hayır işlerse o kendisinden on misliyle kabul edilir.’ (En’am 160) Bir gün on misliyle kabul ediliyor.”
(Tirmizî, Savm: 54; Nesâi, Savm: 82)