Müzzemmil suresi 17. ayeti açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müzzemmil suresi, ilgili ayetlerin anlam:

16) Firavun o elçiye isyan etmişti. Biz de onu ağır bir yakalayışla yakaladık.

17) Peki inkâr ederseniz, çocukları ihtiyarlatacak o günden (kıyamet gününden) kendinizi nasıl kurtaracaksınız?

Açıklaması:

17. Firavun'un durumu böyle olunca inkâr ettiğiniz takdirde siz nasıl korunabilirsiniz? Yeni doğmuş çocukları ak saçlı ihtiyarlara çevirecek olan o günden nasıl korunacaksınız? Bu o kadar korkunç, o kadar şiddetli acı bir gündür. Çünkü "gam ve keder saç ağartır" diye bir darbımesel vardır. Bununla beraber bunda o günün gelmesine, yeni neslin ihtiyarlık çağına girecekleri bir zaman kadar süre bulunduğuna ve kuşaktan kuşağa olacak değişikliklere bir işaret de olabilir.

(Elmalılı Muhammed Hamdi YAZIR, Kur'an-ı Kerim Tefsiri)