Müspet hareket nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müspet ve menfi kelimeleri önemli. Müspet: İspat edilen, olumlu. Menfi: Nefyedilen, olumsuz.

Müspet harekette, kendini ifade etme, gerçeği ve doğruyu ortaya koyma öne çıkıyor. Menfi de ise yanlışı ve yalanı reddetme, karşı tavır sergileme esas. Şu hâlde müspet hareket etmek demek, hakikati ve hakkı ispat etmek, anlatmak, ortaya koymak, kendini ve kendi inandıklarını ifade etmek demektir.

Menfi harekette bir karşı koyuş, muhalefet, muaraza, çatma, çatışma, cedel, olumsuzlama, reddetme var. Müspet hareket etmek mücadeleyi tamamen terketmek değildir, ancak dolaylı yoldan bir mücadele yolu tutmaktır. Düşmanlık uyandırmadan, kızdırmadan, damara basmadan, tahrik etmeden kendi değerlerini anlatmak ve ortaya koymak.

"Karanlığa küfredeceğine bir mum yak."

sözü müspet hareketi anlatıyor. Maksat, kendi fikir ve fiillerinin doğruluğunu ortaya koymaksa tutulması gereken en kestirme ve en selametli yol budur. Hakikatı ispat etmek, kabul ettirmek, dolaylı yoldan yalanı ve yanlışı yıkmak, yok etmek demektir. Onlarla "zihnen dahi meşgul olmamak" ve "mesaisini kudsi hizmete hasretmek" bu mananın en veciz ifadeleri.

Bu sözler, "onlar"ı hiç tanımamak gerektiği manasında anlaşılamaz. Bilmekle meşgul olmak aynı şey değildir. Keza, bilmekle karşı tarafın olumsuzluklarını reddetmeye çalışarak zaman kaybetmek de aynı şey değildir.

Şahıslarla uğraşmamak da müspet hareketin önemli bir unsurudur. Fikirler hedef alınmalı, bunların reddine değil, mukabil hakikatlerin ispatına gayret sarf edilmeli.