Müslümanların Robotlar hakkında tutumu ne olmalıdır?

Soru Detayı

- ​Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza robotların gireceği/girdiği bir gerçektir. Lakin Yüce Yaratanın belirlediği vücut ölçüleri o kadar mükemmeldir ki yapılan bu robotlar, insan fiziğinde ve benzeri şekilde yapılmaktadır. Birçok hadisi incelediğimde heykel ve (insan sureti barındıran/canlı) resimlerin yasaklandığını görmekteyim.
- Biz Müslümanlar gelecekte bu robotları üretip hayatımıza soktuğumuzda normal insan eline benzer el ve kollara sahip lakin insana benzer yüz şekline sahip olmayan robotları mı kullanmalıyız?
- Yani diyeceğim o ki robot konusunda ne gibi kriterler belirlenmeli?
- Müslümanın robotunu bugünden tartışmaz isek yarın hayatımızın birer parçası olduklarında bunları (dinimize aykırı özelliklere sahip robotları) hayatımızdan çıkarmamız mümkün olmayacak ve değişimi de imkansızlaşacaktır.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İşi kolaylaştıran, daha verimli ve kaliteli yapan robotları kullanmamak olmaz.

Bu robotların şekli ve fonksiyonları tasarlanırken İslam alimlerine de danışılmalıdır.

Alimlerin sakıncalı bulmadığı robotlar tercih edilmelidir.