Müslüman birisinin kilisede mum yakması, dua etmesi, adakta bulunması caiz midir?

Soru Detayı

- Kendilerini Müslüman olarak beyan eden insanlarımız, Aya Yorgi kilisesine gidip dilek dilemeler, mum yakmalar, su içmeler, çaput bağlamalar, şeker dağıtmalar, adak adamalar doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslâm'ın beş temel amacından biri dîni (Müslümanların hayatında İslâm'ı) korumaktır. İslâm'ın korunmasını olumsuz etkileyen bir davranış, bir kültür değişimi, bir kültür taklidi haramdır, bazan bununla da kalmaz dinden çıkma sonucunu doğurur.

Sevgili Peygamberimiz (asm) Medine'ye göçünce, burada öteden beri iki bayramın bulunduğunu ve bu bayramlarda kutlama yapıldığını öğrendi. Bayramlar, dînin etkilenmesi bakımından önemli kültür unsurları olduğu için, bunları değiştirdi ve yerlerine Ramazan ile Kurban bayramlarını tebliğ etti.

Daha pek çok hadîste, başka dinlerle ilişkisi veya sembolik değeri / fonksiyonu bulunan âdet ve uygulamaları Müslümanlara yasaklamıştır.