Mümin (Ğafir) Suresi, 14. Ayette geçen, dini Allah'a has kılmak, ne demektir?

Tarih: 24.07.2009 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu ifade, Ğafir/Mümin suresinin 14. ayetle geçmektedir:
 "O halde siz, dini Allah için halis kılarak hep O'na yalvarın. İsterse kâfirler hoşlanmasınlar."

- "Dini yalnız Allah'a has kılmak/Ona tahsis etmek",  bütün ibadetlerini sırf Allah için yapmak, Yalnız O’na kulluk etmek, O’na kul olmak, hayatını yalnız O’nun emir ve yasaklarına göre tanzim etmek, Ondan başkasına kulluk etmemek, tapmamak, hiçbir şeyi O’na ortak koşmamak demektir. 

Fikrinde, zihninde, aklında, kalbinde, tutum ve davranışlarında, hep Allah’ın rızasını esas maksat yapmak demektir. Allah’ın emir ve yasaklarıyla çelişen her şeyi elinin tersiyle itmek, “Hakkın hatırı âlidir,hiçbir hatıra feda edilmez” diyerek her zaman Allah’ın hatırını saymak, ona saygısızlık etmemek, onu sevdiğini göstermek demektir.

Çünkü, din hayatın hayatıdır, dünya ve ahiret mutluluğunun anahtarıdır, insana insanlığı öğreten rehberdir, kalbin nurudur, aklın ışığıdır. Hayatını din ile ihya etmeyenler, iki ayaklı mezar hükmündedir. Dini Malki yevmiddin’e tahsis edenler ise, din/kıyamet gününde Deyyan olan/hesapları gören Allah’ın huzurunda, o büyük mahkemede berat kararını almanın sevincini yaşarlar. Dünyada bile bu sevincin sinyallerini alırlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun