Mucize, yaratmak, ebedi, imkansız kelimelerini kullanmanın hükmü nedir?

Soru Detayı

- Örneğin, mucize indirim, mucize yarattı, yedinci kattan düştü mucize olarak kurtuldu veya panik yarattı, yaratıcı bir insan demenin bir sakıncası olur mu?
- Bir sitede gördüğüme göre mucize kelimesini kullanmak caiz olmuyormuş, kullandığımız kişiye peygamber sıfatını yüklemiş oluyormuşuz. Bunun hükmü nedir?
- Olağanüstü anlamında kullansak caiz değil midir?
- Ayrıca ebedi sıfatını olaylara kullansak örneğin sonsuz bir acı gibi (mecazen) veyahut imkansız kelimesini kullansak Allah için imkansız yoktur fakat insanı kastederek bu tarz kelimelerin hükmü ne olur?
- Özetle, mucize, yaratmak, ebedi, imkansız gibi ifadeleri, mecaz anlamda söylemek caiz midir?
- Bir Müslüman bu ifadeleri tercih edebilir mi?
- Kullanırken nasıl niyet etmeli veya dinlerken nasıl düşünmeli?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kelimeler dilimizde mecazi olarak kullanılmakta olup, dince sakıncalı olan mucize, yaratma vb. manalarında kullanılmamaktadır.