Maddiyyun, Tabiiyyun, Bâtınilik neden İslam içinde anılır?

Soru Detayı

- Maddiyyun ve Tabiiyyun gibi akımlar ve Batınilik gibi çok aşırı fikirler bile neden İslam dairesinde anılıyor?
- Bunlar nasıl İslam'a dahil olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Maddiyyunu ve Tabiiyyunu İslam içinde yer alan unsurlar gibi göstermek çok yanlıştır.

İslam’da iyi şeylerden söz edildiği gibi, kötü şeylerden de bahsedilir. İyi şeyler emredilen şeylerdir ve İslam’ın malıdır. Kötü şeyler ise yasaklanan şeyler olup İslam’ın malı değildir. Zina, faiz alıp vermek, cana kıymak, hırsızlık gibi suçlar da İslam’ın yasakları arasında olduğu için İslam Literatüründe söz konusudur.

Kötülüğü bilmek iyiliği bilmek kadar önemlidir. Çünkü yapılması için iyiliği tanımak gerektiği gibi, yapılmaması için de kötülüğü tanımak gerekir.

Bâtınilik ise, İslam’ın benimsediği için değil, benimsemediği için söz konusu olmuştur.

Her dinde, her doktrinde, her ideolojide, doğru fikir akımları yanında yanlış fikir akımları da hep var olagelmiştir.

İslam Literatüründe “fırka-i naciye = kurtuluşa eren” diye ifade edilen bir cemaat / grup söz konusu olduğu gibi, “Fırak-ı dalle = dalalete düşen fırkalar / gruplar” denilen akımlar da vardır. Hadislerde 70’ten fazla olduğu bildirilen bu gruplar da kötü birer unsur olduklarından ötürü, bilinmeleri ve tanınmaları gerektiği için Literatürde yerlerini almışlardır.