Maçlara gidip bilet alıyoruz; acaba fazla bilet alıp da maç öncesi ticaret amaçlı dört-beş tane satsak, bu para haram olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu şekilde kazanç elde etmek doğru değildir.

İslâm iktisâd nizâmında iddihâr, yâni karaborsacılık yapmak için malı depolayıp pahâlanmasını beklemek de mezmûmdur. Toplumun maddî istismârıdır. Hazret-i Peygamber (sav), iddihâr yapanlara bedduâ eder. Buyurmuşlardır ki:

 Hz. Ömer (ra) Anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Malını satışa arzeden rızka erer, muhtekir (pahalanması için satmayıp bekleten) de lânete uğrar."(Kütüb-ü Sitte)

"Uzak yerden mal getiren (câlib) rızıklanmış; karaborsacı ise lânetlenmiştir." (İbn Mâce, Ticârât, 12; Abdurrazzâk, el-Musannef, VIII / 204).

İslâm'a göre karaborsanın hükmü:

İslâm hukukuna göre piyasayı serbest bırakıp ona müdahale etmemek gerekir. O, arz ve talebe göre kendi kendini ayarlayacaktır. Bunun için Peygamber (sav)'in zamanında piyasa oynayıp fiyatlar anormal bir şekilde yükselince, Peygamber (sav)'in duruma müdahale etmesi istendi ise de müdahaleyi uygun görmeyerek şöyle buyurdu:

"Fiyatları tesbit eden, darlığı ve bolluğu veren ve rızıklandıran Allah'dır."(1)

Ancak sunî pahalılık yaparak fiyatlarla oynayan olduğu ve amme maslahatı işe müdahale etmeyi gerektirirse, o zaman müdahale etmek, narh koymak caizdir. Buna muhalefet etmek de caiz değildir(2).

Bunun için karaborsa muameleleri ammeye zarar verdiğinden tasvip edilemez.

Dipnotlar:

1. et-Tirmizi
2. el-Hidaye, IV / 93.