Lohusa kadının yanında dua ve Kur'an okunmasında bir sakınca var mıdır? Annem benim bulunduğum odada dua etti, Kur'an'ını okudu. Gelen misfirler, "lohusa kadının yanında okunan dua ve Kur'an iyi değildir, burda okunmasın" diye yorum yaptılar...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu tür söylentilerin aslı yoktur. Lohsua ve hayızlı kadının yanında Kur'an ve dua okunabilir. Hiç bir zararı yoktur; aksine faydası vardır.

Ancak lohusa olan kadın Kur’ân’a el süremeyeceği gibi, ne ezberinden, ne de Mushaf’a dokunmadan okuyamaz. Yalnız Fâtiha, Âyetelkürsi ve Muavvizeteyn’i (Kul eûzü’ler) gibi sûre ve âyetleri duâ maksadıyla okuyabilir.

Kur’ân’ın dışındaki dinî kitaplara gelince, Kur’ân-ı Kerim için abdest almak farz iken fıkıh, hadis ve akaid kitaplarını alıp okumak için, onlara hürmeten abdest almak mendubdur.