Kuzuların zekatı var mı?

Soru Detayı

- Koyunların zekatını verirken bunların kuzuları da var 4-5 ay besi yapıyoruz kuzular anaya tabi midir, yoksa kuzuların da zekatı verilmeli mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yılın çoğunda otlaktan beslenmeyen hayvanlara “hayvan zekâtı” düşmez.

Bunlar ticaret için ise sermaye sayılır, zekât takviminde zamanı gelince, zekât matrahına bunların -anası, kuzusu- satış değerleri ilave edilir, toplam değerin kırkta biri zekât olarak verilir.

Yılın çoğunda otlaktan beslenen hayvanlara gelince:

İmam Azam Ebû Hanîfe ile İmam Muhammed'e göre, gerek koyun ve keçiden, gerek sığırdan henüz bir yaşını doldurmamış olanlar zekâta tabi değildir; isterse bunların sayısı nisab barajına ulaşmış veya aşmış olsun. Ancak aralarında bir tane bile olsa bir yaşını doldurmuşu varsa, diğerleri buna tabi olarak hepsinin zekâtı hayvan zekâtı olarak verilir.

İmam Ebu Yusuf'a göre, henüz bir yaşını tamamlamamış hayvanlardan da -nisaba erişmişse- zekât vermek gerekir. Örneğin kırk oğlak için bir oğlak, kırk kuzu için bir kuzu zekât verilir.

İmam Şafiî'nin de görüş ve içtihadı bu anlamdadır. (Celal Yıldırım, Kanaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 2/134)