Kurban parasını Filistin’e yardım amaçlı gönderebilir miyim?

Soru Detayı

- Ayrı eve çıkarsam her yıl bir kurban keseceğim, diye söz verdim ve şimdiye kadar yapamadım. 4 tane kurban sözüm var onların maliyetini Filistin’e yardım olarak göndersem sözümü yerine getirmiş olur muyum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kurban ibadeti, ancak kurban kesmekle yerine gelir. Bu nedenle Filistin’e veya başka uygun bir yere para gönderirseniz sadaka sevabı alırsınız, ancak kurban kesme sözünüz yerine gelmiş olmaz; yine kurban kesmeniz veya vekalet vererek kestirmeniz gerekir.

İbadetlerin şekil, şart ve rükünleri olduğu gibi hikmetleri, amaçları ve teşri gerekçeleri de vardır. İbadetlerdeki bu özelliklerin birbirinden ayrı düşünülmesi mümkün değildir.

Diğer taraftan ibadetler ancak emredildikleri şekliyle yerine getirilir. Her ibadetin bir yapılış şekli vardır.

Kurban ibadeti de ancak kurban olacak hayvanın usulüne uygun olarak kesilmesiyle yerine getirilebilir. (Fetava-i Hindiyye, 5/360)

Bedelini infak etmek suretiyle, kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz. Zira hayvanın kesilmesi bu ibadetin rüknüdür.

Allah Teala’nın rızasını kazanmak niyetiyle, karşılıksız olarak fakir ve muhtaçlara yardım etmek, iyilik ve ihsanda bulunmak da Müslümanın önemli vazifelerinden biridir.

Zaruret derecesinde ihtiyaç içerisinde bulunan kimseye yardım etmek dinimizde farz kabul edilmiştir.

Ancak bu iki ibadetin birbirinin alternatifi olarak sunulması doğru değildir. Bu sebeple kesme olmadan hayvanı, sadaka olarak bir kişiye vermek de kurban yerine geçmez. (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, 6/320)

Aynı şekilde kurban bedelini de yoksullara ya da yardım kuruluşlarına vermek suretiyle, kurban ibadeti ifa edilmiş olmaz.

Şu hâlde verdiğiniz sözün yerine gelmesi için kurbanları kesmeniz veya kestirmeniz gerekir.