Kur'an-ı Kerim'i okumak mı dinlemek mi daha sevaplıdır? Kur'an-ı Kerim okumanın sünnet, dinlemenin ise farz olduğu söyleniyor. Bu doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim'i dinlemek farz-ı kifaye, okumak ise sünnettir. Genel kaide olarak her zaman farzların sünnetlere göre sevabı daha fazladır. Ancak bu duruma göre değişiklik arz edebilir.

Birincisi, dinlemek daha sevap deyip, okumak yerine okuyan birini bulup dinlemeye çalışmak olmaz.

İkincisi, dinleyen farz sevabı alırken, okuyan hem sünnet sevabı alır hem de dinleyenlere vesile olduğu için dinleyenlerin aldığı sevabı da alır.

Üçüncüsü, Allah'ın kime sevap verip vermeyeceği belli değildir. Kişinin ihlası ve samimiyetine göre bu değişir.

Dördüncüsü, bazan olur bir insan Kur'an okumakla manevi bir atmosfere girer ve büyük bir günahtan sakınır, bazı da dinlemekle manevi bir atmosfere girer ve büyük bir günahtan korunur.

Bu durumda sevap meselesi sabit bir oran değildir. Kişinin samimiyetine, ihlasına ve şartlara göre değişebilir.