Kur'an, her türlü coğrafi, ırki ve diğer beşeri özelliklerin üstünde mi?

Soru Detayı

- Abdullah Draz'ın işaret ettiği gibi, Kur'an, her türlü coğrafi, ırki ve diğer beşeri özelliklerin üstünde kalmakta, bahsettiği şahısların ve yerlerin bile ismini zikretmeyip bunlardan, insanlığın genel terbiyesi için dersler çıkarmaktadır.
- Ancak Kur'an da isim, kavim ve hatta bazı yer isimleri aklımıza geliyor. Neden bu ifade o zaman?
- Burada bütün bunları kast emiyorsa neyi kast ediyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kur'an’ın her türlü ırki, coğrafi ve diğer beşeri özelliklerin üstünde olması, onlardan hiç söz etmemesi anlamına gelmez.

- Kur'an’ın ilk muhatabı olan insanların daha aşina olduğu şeylerden söz etmesi kadar makul bir şey olamaz.

Muhatabı olan insanın psikolojik durumunu, sosyolojik yapısını nazara alması kadar tabii bir şey olamaz.

Mekke’den, Kâbe’den, Ebu Leheb’ten, Zeyd b. Harise’den söz etmesi, mevcut duruma / hâle mutabakattan ibaret olan belagate son derece uygundur.

- Bununla beraber, Kur'an’ın bütün hükümleri, ahlaki dersleri, insanla ilgili uyarıları ve müjdeler, hülasa sosyal, siyasal, askeri, ahlaki boyutlarıyla genel olarak insanı merkeze koyarak hitap etmesi, onun evrensel bir ilahi kitap olduğunu ve mahalli tesirler altında kalmadığının göstergesidir.