Küçük günah nedir; neden azabı yok?

Soru Detayı

- Küçük günah için yapılan "Dünyada cezayı, ahirette de azabı gerektirmeyen küçük suçlardır." Şeklindeki tanım doğru mudur?
- Küçük günahı böyle tanımlayan ehli sünnet alimi var mı? Bu tanımda kastedilen nedir?
- Tahrimen mekruhlar da küçük günah mıdır? Tahrimen mekruh bir kere de işlense günahtır. Bu tür fiillerden kaçınmak vaciptir. Burada kastedilen nedir açıklarsanız sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Küçük günah: "Kulun bağışlanmasını dilediği, ısrarlı davranmadığı küçük suçlar ve kabahatler." şeklinde tanımlanır.

Bunlar, ayet ve hadislerde büyük günah olarak belirtilmeyen, dünyevi ve uhrevi ceza öngörülmeyen günahlardır.

Ancak bunlarda ısrar edilmesi durumunda büyük günah halini alacaktır. Nitekim kebîre (büyük günah) ve sağîre (küçük günah) kelimeleri gerçekte izafî (göreceli) isimlerdir.

Bu sebeple daha büyüğü ile karşılaştırılan her günah küçüktür.

Şayet aynı günah kendisinden küçük bir günah ile karşılaştırılırsa büyük günah sayılır.

Mutlak büyük günah Allah'a ortak koşmaktır. (Nisâ 4/48,116) Çünkü ondan daha büyük bir günah yoktur, diğerleri ona nispetle küçük günah gibidirler.

Tahrîmen mekruh, şâriin yapılmamasını kesin ve bağlayıcı tarzda istediği, ancak bu talebin haber-i vâhid gibi zannî bir delille sabit olduğu durumları ifade eder.

Bu tür mekruh harama yakın ve vâcibin simetriği kabul edildiğinden işlenmesinin vâcibin terkinde olduğu gibi cezayı gerektireceği belirtilir. (bk. TDV İslam Ansiklopedisi Günah, Mekruh md.)