Kravat, papyon, smokin, takım elbise, yakalı gömlek gibi giysileri giymek günah mı?

Soru Detayı

- Kravat, papyon, smokin, takım elbise, yakalı gömlek gibi Batı kaynaklı elbiseleri zaruret olmaksızın giymek günah olur mu?
- Bunları giyenleri çok şık olmuşsun vb. diyerek beğenmek imani açıdan sakınca doğurur mu?
- Peygamberimiz kafirlere benzememizi yasaklıyor, onlara benzeyen onlardan olur, diyor. Bu giysiler bu yasağın içine girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu giysiler herhangi bir dinin simgesi niteliği taşımadığından, ayrıca her kesimden insanların giydiği elbiseler olması hasebiyle küfür alameti olmaktan çıkar. Giyen kişi de kafir olmaz. Giyen kişiye iltifat edilmesi de günah olarak nitelenmez.