Kontrol ederken zarar gören meyveyi almamız gerekir mi?

Soru Detayı

- Örneğin marketten erik alırken bazı erikler elimde yumuşaklığından dolayı çatladı. (içinden suyu aktı) ben de çatlayan eriği bıraktım ve diğerlerinden aldım. Hakka girmiş olur muyum?
- Eğer hak ise market zincir bir marketti. Ne yapmam lazım?
- Bir yerde okuduğuma göre helal edilme ihtimali yüksek olan haklar sorun olmazmış. Bir market zinciri 2-3 erik için zarar verme niyetim olmadığı halde sorun çıkarır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meyveye her bakan birkaçını ezer de bırakırsa, satıcının zarar edeceği açıktır.

Dinde insanların malına ve canına zarar vermek caiz değildir.

Zarar verdiğiniz meyveyi de alın, eğer alma imkanınız yoksa ya da almadıysanız, malın sahibi veya marketin temsilcisi ile görüşüp helallik dileyebilirsiniz.