"Koğuculuk yapmak, laf söz taşımak cehenneme girmek için yeterlidir." diye bir hadis var mıdır; nasıl anlamak lazımdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaynaklarda benzer ifadeler söz konusudur:

Bir rivayette, "Zinada ısrar eden, içkiye devam eden ve -fitne fesat için- söz gezdiren kimse cennete girmez." (Kenzu’l-Ummal, h. No:  2041) denilmektedir.

Buradaki üslup, bir uyarı üslubudur. Yani tövbe ile önü alınmazsa ve Allah da affetmezse, bu gibi günahların böyle bir riski var, demektir.

Diğer bir rivayette, “Söz gezdiren / laf taşıyan kimse cennete giremez.”(Buharî, Edeb, 50; Müslim, iman, 169-170) denilmektedir.

Âlimler, "Eğer bir söz meşru bir maksat için nakledilirse, bunda bir sakınca yoktur." demişlerdir. Hatta yerine göre böyle bir şey yapmak gerekli bir görev bile olur. Söz gelimi, bir zalimin zulmüne uğrayacağını öğrendiği bir gerçeği, götürüp ilgili kişiye anlatıp, korunması için uyarılarda bulunmak vaciptir. (bk. Nevevî, İbn Hacer, ilgili hadisin şerhi).