Kıyamet günü Peygamberimizi arayanlar nerede bulur?

Soru Detayı

- Kıyamet günü Peygamber Efendimizi arayanların Sırat ve Kevser havzında bulacağı şeklinde bir hadis varmış, bu hadisin tamamı nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor:

"(Bir gün), ey Allah'ın Resulü! Kıyamet günü bana şefaat edin!" dedim. "İnşallah yapacağım!" buyurdular.

Ben tekrar: "Sizi nerede arayıp bulayım?" dedim.

"Beni ilk aradığın zaman Sırat üzerinde ara!" buyurdular.

"Size (orada) rastlayamazsam?" dedim.

"Mizan'ın yanında beni ara!" buyurdular.

"Orada da size rastlayamazsam?" dedim.

"O zaman Kevser havuzunun yanında ara. Ben mutlaka bu üç yerden birinde bulunurum.” buyurdu. (Tirmizi, Kıyamet 10, no: 2435; Müsned, h.no: 12360)

Tirmizî, bu hadis hasen garibtir, bu şekliyle bilmekteyiz, demiştir. (Tirmizi, a.y.)

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, vefatına yakın son günlerinde hastalanmıştı. Ateşi gittikçe artıyordu. Önceleri hasta halindeyken bile mescide çıkıp namazları kıldırırken, son üç gününde mescide de çıkamadı. Mescide son çıkışlarında ashabına önemli konuşmalar yapmıştı. Camiye çıkamadığı bu üç gün içinde yerine vekil olarak Hz. Ebu Bekir'i imam tayin etti.

Bu üç gün zarfında ancak bir vakit namaza çıktı ve ashabına son defa namaz kıldırdı. Bu namazdan sonra yaptığı son konuşmasında, konumuzu ilgilendiren şu tavsiyeler de vardı:

“Ey insanlar! Peygamberinizin irtihalini düşünerek telaşa kapıldığınızı işittim. Hangi peygamber gönderildiği ümmeti arasında ebedi kalmıştır ki ben de sizin aranızda sonsuza kadar kalayım?

Biliniz ki, ben de Rabbime kavuşacağım ve buna hepinizden daha müstahakım.

Yine biliniz ki siz de bana kavuşacaksınız. Buluşacağımız yer de Kevser havuzunun kenarıdır. Orada benimle buluşmak isteyenler, ellerini ve dillerini günahlardan çeksinler. (bk. Tecrîd-i Sarîh Tercemesi ve Şerhi, XI, 15-18)