Kim Allah için bir şeyi terk eder, Allah daha hayırlısını verir?

Soru Detayı

- Bu hadis sahih mi?
“Sizden biri Allah için bir şeyi terk ederse Allah, ondan daha hayırlısını, hiç ummadığı yerden nasip eder.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçtiği şekliyle bir hadis rivayeti bulamadık.

Ancak bu manaya uygun bir rivayet şöyledir:

Ebu Katade ve Ebu’d-Dehma (r.a), Beytullah’a çokça sefer yaparlar, çok haccederlerdi. O ikisi şöyle anlattılar:

Bir defasında çöl ehlinden bir kişinin yanına vardık. Ona:

“Hiç Rasulullah (asm) Efendimizden bir şey işittin mi?” diye sorduk. O bedevî de: “Evet, işittim.” dedi ve şunları anlattı:

Rasulullah Efendimiz (asm) elimi tuttular ve Allah Teâlâ’nın kendisine öğrettiği şeylerden bana öğretmeye başladılar. Kendilerinden öğrendiğim şeyler arasında şu mübarek sözleri de vardı:

“Sen Allah’tan korkarak (yanlış) bir şeyi terk edersen, Allah (c.c) sana ondan daha hayırlısını (dünyada veya ahirette) mutlaka ihsan eder!” (Ahmed, Müsned, 5/78, 79, 363)

Bu hadisin senedinin sahih olduğu ifade edilmiştir. (Heysemi, Mecmeu’z-zevaid, 10/296)