"Kerbela'da Yedi Türk atlısı"nın aslı var mı?

Soru Detayı

- Kerbela'da Yedi Türk atlısı ile ilgili birçok yazı gördüm. Aslı var mıdır?
- İslam tarihi içerisinde çokça tartışma barındıran bir konudur. İlk şehid Sümeyye annemizin pamuk adlı bir türk kadını olduğundan kanturaoğlu hadisine kadar bir sürü bilgi var.
- En çok ilgimi çeken ise Kerbela’da 7 Türk atlısının imam Zeynel Abidini Türkeline götürdüğü ve imam Hüseyin'in de yedi atlıya yedi devlet duası.
- Konuyu prof. Zekeriya Kitapçı haricinde bir kaynaktan bulamadım. Bir tek İbn Abdirabbih eserinde Hz. Hüseyin’in beni bırakın Türk yurduna gideyim dediğini nakletmiş ama arapçam olmadığı için bakamadım.
- Sorum şu: Bu bilgi ırkçı haması bir uydurma mıdır yoksa unutulmuş unutturulmuş bir vakıa mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yedi Atlı meselesinin, Türklerin daha sonra Müslüman olmaları nazara alındığında asılsız olduğu anlaşılır, aslı yoktur.

Ayrıca, Yedi Atlı konusu ile ilgili Yedi Devlet duasının da aslı yoktur.

Bu tip destansı rivayetler Türkler Müslüman olduktan sonra ortaya çıkan şeylerdir.