Keffaret orucu tutmak yerine fidye versem olur mu? Ya da misal on beşini tutsam, geri kalanına para versem olur mu?

Soru Detayı
Geçen ramazan orucumu bir sebepten dolayı bozdum, malum bu durumda 61 tane oruç tutmak zorundayım, ancak çalışıyorum ve ardarda 61 tane tutamamaktan korkuyorum ama bunun da üstüme borç kalmasından da korkuyor rahatsz oluyorum. Bu durumdan biran öce kurtulmak istiyorum, bu yüzden bir fakire bir defada ya da 61 defa orucun yerine para versem kabul olur mu? Yoksa ne olursa olsun tutmak zorunda mıyım? Ya da misal on beşini tutsam, geri kalanına para versem olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Keffaret orucunu tutmanız gerekir. Sağlıklı olduğunuz halde fakirlere para vererek bu borç ödenmez.