Namazlar Kaç Kısma Ayrılır?

Namazlar başlıca üç kısma ayrılır: Farz namazlar, vâcib namazlar ve nafile namazlar. Şimdi bunları sırası ile inceleyelim:


1 - Farz namazlar: Günde, sabah iki, öğle dört, ikindi dört, akşam üç ve yatsı dört rek`at olmak üzere toplam 17 rek`at farz namaz vardır. Bunlar farz-ı ayndır. Yani herkes üzerine yapmak borçtur. Haftada iki rek`at da Cuma namazı vardır. Cenaze namazı ise farz-ı kifâyedir. Yani, bâzı Müslümanların yapmasıyla, diğerleri üzerinden mes`uliyet düşer.


2 - Vâcib namazlar: Yatsı namazından sonra kılınan üç rek`atlık vitir namazı vâcibtir. Senede iki defa kılınan bayram namazları da vâcibtir.


3 - Nâfile namazlar: Farz veya vâcibden fazla olarak, dinî bir mecburiyet olmadan, sırf fazîlet ve sevab için kılınan namazlara genel olarak Nâfile adı verilir. Kulun üzerine borç olmadığı halde, sırf Allah`a ibâdet niyetiyle kıldığı namazlar olduğu için, bunlara tetavvu` da denir. Sünnet namazlar da nâfile tabiri içine girerler. Ancak her sünnet nafile olduğu halde, her nafile sünnet değildir. Nâfile namazlar başlıca iki kısma ayrılırlar:


* Revâtib namazlar.


* Regâib namazlar.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 5.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun