"Karı koca arasına fitne sokana lanet olsun." diye bir hadis-i şerif var mıdır?

Soru Detayı

- Eğer yoksa da bu konuyla alakalı bir hadis veya ayet var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Fitne çıkarmak, iki kişinin arasını bozmak maksadıyla söz dolaştıran (nemmam / fesatçı / koğucu) kimse, cennete girmez.” (Müslim, İman, 168)

Hz. Peygamber (asm) arkadaşlarına:

“Size en kötü olanlarınızı haber vereyim mi?” diye sordu. Onlar

“Evet!..” deyince, şöyle buyurdu:

“Nemmamlık yapan / dedikodu eden, sevenlerin arasını bozmaya çalışan ve masum kimseler için kusur arayanlardır.” (Irakî, Tahricu Ahadisi’l-İhya-İhya ile birlikte-III/151).

Şüphesiz, aralarını bozmanın en çirkin olan bireyler aile fertleridir ve karı-kocadır.

Kur’an’da sihrin / büyücülüğün çirkinliklerinden bahsedilirken, bir örnek olarak sihirbazların karı ile kocanın arasının ayırdıklarına vurgu yapılmıştır. (bk. Bakara, 2/102).