Karanlık enerji ile nur arasında bir benzerlik var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Uzaydaki “kara enerji”nin diğer alanlara göre oranı ile yeryüzündeki su ile kara parçası arasında gözetilen oranın aynı olması, evrende tesadüfün değil, sonsuz bir ilim, hikmet ve iradenin hâkim olduğunu göstermektedir.

Karanlık madde ve karanlık enerji teorisi, içinde bulunduğumuz evrenin yüzde doksan altısının ne olduğunu bilmediğimiz anlamına geliyor.

Bu günkü fizik bilim adamları ESİR maddesinin yerine başka teorilere yöneldikleri bilinmektedir.

On dokuzuncu yüzyılın sonunda, dalganın boşlukta gidemeyeceği var sayımıyla “esir” denen şeyin varlığını kabul ederek sorun çözülmeye çalışıldığı gibi, bu sefer de benzer şekilde “Karanlık Madde” ve “Karanlık Enerji” denen şeyler ile sorun çözülmeye çalışılmaktadır.

Bilindiği üzere, isimlerin değişmesi müsemmanın değişmesi anlamına gelmez. Bir taşa kemik demekle taş kemik olmaz. Bala pekmez demekle bal pekmez olmaz. Bu sebeple, insanlar tarafından takılan veya değiştirilen isimlere takılmadan gerçeğin kendisine bakmak, işin mahiyetine bakmak, ilgili fenomenin hüviyetine bakmak gerekir.

Şunu unutmamak gerekir ki, isimler bazında keşfedilmeyi bekleyen evrenin “bilinmez” yanları için daha pek çok isimler bulunabilir.

Öyle anlaşılıyor ki, ilim ne kadar gelişirse gelişsin, “Size ilimden çok az bir pay verilmiştir.” (İsra, 17/85) mealindeki ayetin ifadesi karşısında bir kez daha saygıyla eğilmekten başka çaremiz yoktur.