Kamu çalışanı, kişisel işleri için kuruma ait interneti kullanabilir mi?

Tarih: 14.08.2007 - 00:50 | Güncelleme:

Soru Detayı
Ben bir devlet kurumunda çalışıyorum, bazı günler on altı saat bazen de yirmi dört saat çalışıyorum; kısacası gereğinden fazla çalışmak zorunda kalıyorum, çünkü eleman yok. Geceleri kurumun bilgisayarından internete takılıyorum ve bazen internetten dosya da indiriyorum, ama çok indiriyorum; bu kul hakkına giriyor mu?.. Genelde dini dosyalar indiriyorum; bu şekil devlet malını çalmış oluyor muyum?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kamuya ait malzemeleri kişisel işlerimiz için kullanmak doğru değildir. Bu bakımdan kişisel işler için internete girilmemelidir. Bu konuda ilgili yönetmeliklere uygun hareket etmelidir.

İlave bilgi için tıklayınız:

Cd kopyalayıp kullanmak internetten ilahi, proğram indirmek caiz midir? Korsan cd almak caiz midir?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 5.000+

Yorumlar

serenizm

ALLAH razı olsun sorumu cevapladığınız için. Yalnız ben gereğinden fazla çalışıyorum. gündüz çalışıyorum gece de nöbet tutuyorum. zaman geçmiyor sıkılıyorum. bundan kullanıyorum ama inşaallah kullanmamaya çalışacam bundan sonra. selam ve dua ile ALLAH razı olsun tekrar

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ilyasakkus

Selamun aleykum değerli hocalarım, Ben bir devlet üniversitesinde çalışan öğretim elemanıyım ve işyerinde devletin bize verdiği bilgisayar,yazıcı ve interneti kullanıyorum. Bulunduğum mevkii itibarı ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunuyorum. Merak ettiğim ve bilmek istediğim husus , sadece bu işlerin dışında ne bileyim bazen sosyal ağlarda gezinmek veya ders çalışırken, nette surf yaparken, youtubeda müzik dinleme tarzı işler caiz midir? Bunun dışında yazıcıyı gireceğim bir dil sınavı öncesi çalışma amaçlı bazı kaynaklar çıkarttım bu doğru olur mu ? Yani alanıma yönelik ama sonuçta bireysel bir durum bu da. Kafam çok karışık bana yardım edin lütfen. Ama dediğim gibi benim durumum normal kamu memurundan farklı-yanlış anlamayın "küçümseme" anlamında söylemiyorum- benim sosyal ağlarda da bulunmam şart çünkü öğrencilerle oradan da iletişime geçmek zorunda kalıyoruz sadece bölüm sayfası yetmiyor buna benzer durumlar vs. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim ALLAH'a emanet olun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör

Zaruret varsa istifade edebilirsiniz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör

Zaruret varsa istifade edebilirsiniz

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun