Kâmil insanlar, veliler, peygamberler sıkıntı çekmezler mi?

Soru Detayı
Her işte Allah'ın "Rahim, Hakim, Adil" isimlerinin cilvesine ve bir âyetin manasına istinaden, kâmil insanda sıkıntı olmamasını iddia ederken, bir kitapta Peygamber Efendimiz (asm)'in kâfirlerin mi'rac olayını tekzibinden "çok sıkıldığını"gördüm, nasıldır?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm)'in iki yönü var. Biri peygamberlik yönü, diğeri ise beşeri yönüdür. Beşeri yönü itibarıyla o da diğer insanlar gibi yer, içer, hasta olur, sıkıntı çeker hakeza...  Her hâli harika ve mucize olsa insanlara tam manasıyla örnek olamaz.

Kâmil insanlarında sıkıntıları olabilir. Bu, dünya hayatının bir cilvesidir. Ama bunların sıkılması gaflette olan insanın sıkılması gibi değildir.

Peygamberimiz (asm) insanların hidayete gelmesi için olağanüstü bir çaba göstermiştir. Hatta o derece olmuş ki âyet-i kerimenin ifadesiyle, "neredeyse kendini kahredecek."

Başta peygamberler olmak üzere, diğer kamil insanların sıkıntıları gafletteki insanlar gibi dünyalık şeylerden değildir...