Kadîr, Kaviyy ve Metîn isimleri arasındaki fark

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadîr, Kaviyy ve Metîn isimleri arasındaki farkı bir derece anlamak için bu isimlerin, sırayla kudret, kuvvet ve metanetle ilgili olduklarını dikkate almak gerekiyor. Kudretin zıddı ‘acizlik,’ kuvvetin zıddı ‘zayıflık ve güçsüzlük,’ metanetin zıddı ise ‘sağlam olmamak, dayanıksız olmak’tır.

Bunları düşünürken, sözkonusu kelimelerin bizim için ifade ettikleri mânâlarla, Allah’ın Kadîr, Kaviyy ve Metîn isimlerinin, hakkıyla bilinemeyeceğini dikkatten uzak tutmamalıyız.

Allah’ın zâtı mahlukatına benzemediği gibi, kudreti, kuvveti ve metaneti de mahlukattaki kudret, kuvvet ve metanete benzemezler.