Kadınlara cuma namazının farz olmadığı hadisi sahih mi?

Soru Detayı

- Kadınlara cuma namazının farz olmadığı hadisin tahric ve tahkiki nasıldır?
"Cuma namazını cemaatle kılmak her Müslüman üzerine borçtur, vazifedir; ancak başkasının mülkiyetinde olan köle, kadın, çocuk ve hasta müstesnadır; cuma namazı bunlara farz değildir."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu hadisin sahih olduğu uzmanlarınca ifade edilmiştir. İçinde yolcunun da bulunduğu hadisler ise zayıf bulunmuştur.

İlgili hadis rivayeti şöyledir:

"Hürriyetine sahip olmayan köle, kadın, çocuk ve hasta müstesna olmak üzere, cemaatle cuma namazı kılmak, her Müslüman üzerinde farz bir haktır." (Ebu Davud, Salat, 168, Hadis No: 1067; Hakim, 1/425; Beyhaki, 3/172)

el-Hafız İbn Hacer bu hadisi, birçok kimsenin sahih olarak kabul ettiğini belirtmiştir. el-Hattabi ise, bu hadisin isnadı üzerinde durmuş ve Hz. Peygamber(asm)'e ulaştığı kesindir." demiştir. (bk. Şevkani, Neyiü'l-Evtar: 3/258)

Ayrıca, Hz. Hafsa (ra) validemizden yapılan rivayete göre, Hz. Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

"Ergen olan her erkeğe cumaya gitmek farzdır." (Nesai, Cuma, 2)

Bu hadisin isnadında yer alan kişilerin sahih olduğu tespit edilmiş; ancak Ayyaş b. Ayyaş'ın sahih olmadığını söyleyenler olmuştur. Bununla beraber el-Aceli onun güvenilir olduğunu söylemiştir. (Şevkani, Neylü'l-Evtar: 3/258)

Konuyla ilgili bu hadislerden ve diğer hadislerden çıkan hükümler özetle şöyledir:

- Cuma namazı ergen, aklı başında, hür, sıhhatli ve mukim olan her Müslüman erkeğe farzdır.

- Misafire, kadına, çocuğa, köleye, esir ve tutukluya, deliye, bunağa ve hastaya farz değildir.

- Kadın, köle, hasta ve misafir cuma namazına katılıp ce­maatle kılarlarsa, bu kafi gelir ve öğle farzının yerine geçmiş olur.