Kadınlar, tarla, bağ, bahçe, piknik alanı gibi açık alanlarda oturarak namaz kılabilirler mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle, kadınların mümkünse namazlarını rahatlıkla eda edebilecekleri bir mekânı tercih etmeleri uygun olur.

Namazda kıyam / ayakta durmak, namazın farzlarındandır.

Buna göre, ister erkek ister kadın olsun, farz namazların mazeretsiz olarak oturarak kılınması caiz değildir. Bu itibarla bir kadın, tarla, bağ, bahçe, piknik alanı gibi topluma açık bir mekânda da olsa, farz namazlarda kıyamı terk edemez. Aynı şekilde evde erkekler kendisini görecek diye farz namazı oturarak kılamaz.

Nafile namazlar ise farz namazlardan farklı olarak binek üzerinde kılınabileceği gibi, binek üzerinde olmaksızın istenirse oturarak da kılınabilir. Dolayısıyla, kadınların bu gibi mekânlarda başkalarının onları göreceği / görebileceği düşüncesi, farz namazın oturarak kılınması için bir mazeret sayılamaz. Erkeklerin onları görmeleri de namazlarına bir halel getirmez.

Sonuç olarak, ayakta durmaya güç yetiren bir kimse oturarak farz namazı eda edemez. Bu şekilde kılınan namaz, namazın rükünlerindeki eksiklik nedeniyle geçerli olmaz. Sadece nafile namazlar oturarak kılınabilir.

(Mehmet Kapukaya, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı)